Instalace

Zde je podrobně popsána instalace Xubuntu (ve verzi 14.04).

Stáhněte si Xubuntu a vypalte jej na DVD. Pokud chcete instalovat Xubuntu na virtuální počítač ve VirtualBoxu, přejděte do této lekce. Xubuntu si můžete stáhnout z tototo webu. Pokud si nejste jistí, jakou verzi vybrat, tak pro starší počítač zvolte verzi 32 bitovou a pro novější stroj verzi 64 bitovou. Postup jak vypálit instalační CD naleznete zde.

Vložte instalační DVD s operačním systémem Xubuntu do mechaniky a restartujte počítač. Měla by se vám zobrazit úvodní instalační obrazovka s výběrem jazyka. Pokud tomu tak není, je třeba v Biosu upravit pořadí zařízení, ze kterých se systém načítá. Bližší informace k tomuto tématu naleznete zde.

xubuntu_instalace_01

Vyberte jazyk a zvolte „Nainstalovat Xubuntu“.

xubuntu_instalace_02

Zaškrtněte volbu „Stáhnout aktualizace během instalace“ (je nutné abyste byli připojeni k internetu) a pokračujte.

xubuntu_instalace_03

Zvolte typ instalace. V případě, že Xubuntu instalujete na počítač, který již operační systém obsahuje, budete mít navíc možnost výběru, zda se má Xubuntu nainstalovat souběžně s původním operačním systémem. Pokud váš počítač žádný operační systém neobsahuje, nebo jste se rozhodli, že na počítači chcete mít pouze Xubuntu, zvolte „Vymazat disk a nainstalovat Xubuntu“.

xubuntu_instalace_04

Zkontrolujte a potvrďte volbu.

xubuntu_instalace_05

Vyberte časové pásmo.

xubuntu_instalace_06

Zvolte rozložení klávesnice. Pokud si nejste jisti, ponechte výchozí hodnotu, nebo klikněte na „Rozpoznat rozložení klávesnice“ a postupujte dle nápovědy.

xubuntu_instalace_07

Zvolte si přihlašovací údaje. Zde si můžete také vybrat, zda chcete být po startu přihlášeni automaticky (méně bezpečné, ale pohodlnější) nebo při spuštění Xubuntu vyžadovat heslo (více bezpečné). Po potvrzení začne instalace.

xubuntu_instalace_08

Během instalace se vám budou zobrazovat informace o Xubuntu. Instalace je rychlá a v závislosti na výkonu počítače trvá několik minut až desítek minut.

xubuntu_instalace_09

Po úspěšné instalaci je třeba restartovat počítač.

xubuntu_instalace_10

V případě, že vše proběhlo v pořádku, se vám po restartu zobrazí přihlašovací obrazovka (v případě, že jste při instalaci zvolili vyžadování hesla) a následně pracovní plocha počítače.

xubuntu_instalace_11