Instalace

Zde je podrobně popsána instalace Lubuntu (ve verzi 14.04).

Stáhněte si Lubuntu a vypalte jej na CD. Lubuntu si můžete stáhnout z tototo webu. Postup jak vypálit instalační CD naleznete zde.

Vložte instalační CD/DVD s operačním systémem Lubuntu do mechaniky a restartujte počítač. Měla by se vám zobrazit úvodní instalační obrazovka s výběrem jazyka. Pokud tomu tak není, je třeba v Biosu upravit pořadí zařízení, ze kterých se systém načítá. Bližší informace k tomuto tématu naleznete zde.

lubuntu_instalace01

Zvolte jazyk.

lubuntu_instalace02

Vyberte, co chce dělat. V případě instalace Lubuntu na počítač je to volba „Nainstalovat Lubuntu“.

lubuntu_instalace03

Chvíli čekejte, dokud se nezobrazí obrazovka přípravy k instalaci.

lubuntu_instalace04

Zvolte jazyk.

lubuntu_instalace05

Pro bezproblémovou instalaci byste měli mít minimálně 4,7 GB volného místa na disku. Pokud zvolíte variantu „Stáhnout aktualizace během instalace“, je nutné, abyste byli připojeni k internetu.

lubuntu_instalace06

Zvolte typ instalace. V případě, že Lubuntu instalujete na počítač, který již operační systém obsahuje, budete mít navíc možnost výběru, zda se má Lubuntu nainstalovat souběžně s původním operačním systémem. Pokud váš počítač žádný operační systém neobsahuje, nebo jste se rozhodli, že na počítači chcete mít pouze Lubuntu, zvolte „Vymazat disk a nainstalovat Lubuntu“.

lubuntu_instalace07

Zkontrolujte a potvrďte volbu.

lubuntu_instalace08

Vyberte časové pásmo.

lubuntu_instalace09

Zvolte rozložení klávesnice. Pokud si nejste jisti, ponechte výchozí hodnotu, nebo klikněte na „Rozpoznat rozložení klávesnice“ a postupujte dle nápovědy.

lubuntu_instalace10

Zvolte si přihlašovací údaje. Zde si můžete také vybrat, zda chcete být po startu přihlášeni automaticky (méně bezpečné, ale pohodlnější) nebo při spuštění Lubuntu vyžadovat heslo (více bezpečné). Po potvrzení začne instalace.

lubuntu_instalace11

lubuntu_instalace12

Během instalace se vám budou zobrazovat informace o Lubuntu. Instalace je rychlá a v závislosti na výkonu počítače trvá několik minut až desítek minut.

lubuntu_instalace13

Po úspěšné instalaci je třeba restartovat počítač.

lubuntu_instalace14

V případě, že vše proběhlo v pořádku se vám po restartu zobrazí přihlašovací obrazovka (v případě, že jste při instalaci zvolili vyžadování hesla) a následně pracovní plocha počítače.

lubuntu_instalace15