Pěšky z Prahy k moři a zpět

Cítil jsem, že se potřebuji projít. Do mapy.cz jsem zadal počáteční bod do Prahy a cílový na severní pobřeží Jaderského moře. Aplikace mi ukázala přibližnou vzdálenost a možnou trasu. Tu jsem si upravit tak, abych se v ČR co nejvíce vyhýbal silnicím a co nejvíce využil značené turistické stezky. V Rakousku vede ze severu na jih dálková trasa Saltzsteig (Österreichischer Weitwanderweg 9). A od Villachu jsem to nechal otevřené (ani tu nešli sehnat vhodné mapy pro tento úsek).

To že budu nějakou dobu pryč jsem v práci oznámil již v zimě. Aby měli čas se na to připravit. Žádnou speciální přípravu jsem nepodstupoval a mapy Rakouska v měřítku 1 : 150 000 a 1 : 200 000 jsem koupil dva dny před odchodem. Stan jsem také kupoval na poslední chvíli a právě kvůli němu jsem odchod musel odložit o jeden den. Své původní áčko jsem zvážil a zjistil, že jeho hmotnost je 2,2 kg. Já si myslel, že je to jen 2 kg. Pokud by tomu tak bylo, nový stan bych nekupoval, protože ty nové vážily cca 1,75 kg, což by oproti 2 kg nebyl až takový rozdíl. Ale rozdíl 450 gramů jsem už považoval za podstatný. Stan, který jsem si vybral měl vážit právě  1,75 kg, avšak poté co přišel, jsem ho převážil, a 1,75 kg měl bez tyček, kolíků a lan. S nimi se dostal na 2,2 kg. Musel jsem tedy narychlo najít jiný stan a tento vrátit. Podařilo se, jen můj odchod se o jeden den opozdil.

Také jsem si pořídil nový batoh s váhou 1,75 kg a objemem 60 litrů (ani byste nevěřili jak je těžké sehnat takový batoh, který má pod 2 kg) a kromě skládací karimatky jsem si koupil i karimatku nafukovací. Těch 300 gramů jsem byl ochoten nést výměnou za poskytnutý komfort. Celkem můj sbalený batoh bez jídla a pití měl něco mezi 9 – 10 kg. S trochou pití a jídla se většinou pohyboval okolo 12 kg, což není moc.

Na cestu jsem vyrazil 22.7.2021 s požehnáním manželky a časovým rámcem „zpět do voleb“, což mi dávalo cca 70 dní na toulání.