Virtuální počítač

Pokud máte výkonnější počítač s operačním systémem Windows, můžete si Linux nainstalovat bez toho, abyste o svůj stávající systém přišli. Je možné Linux nainstalovat souběžně s Windows a pak budete mít při startu počítače na výběr, zda chcete načíst operační systém Window nebo Linux. Takto si můžete na svůj počítač nainstalovat i více operačních systémů. Pokud nechcete nebo nemůžete (třeba služební počítač) zasahovat do svého stávajícího systému, je zde možnost nainstalovat si virtualizační software.

Virtualizační programy umožňují virtualizaci. Virtualizace je v tomto případě simulace hardware takovým způsobem, že operační systém, nainstalovaný na tomto virtuálním hardware (virtuálním počítači) vůbec neví o tom, že není nainstalován na skutečném počítači. Virtualizační program vytvoří virtuální počítač, na který je možno instalovat operační systémy takovým způsobem, jako by se jednalo o skutečný fyzický počítač.

Pomocí virtualizačního programu VirtualBox, si může ve svém počítači vytvořit počítač virtuální a na ten nainstalovat Linux. VirtualBox je jen program, který běží v rámci vašeho operačního systému a nijak do něj nezasahuje. Více o programu VirtualBox se můžete dozvědět zde.

Stáhněte si a nainstalujte program VirtualBox. Stáhnout jej můžete z oficiálních stránek nebo ze serveru slunecnice.cz či stahuj.cz. Stáhněte si instalační soubor (s koncovkou .iso) operačního systému Xubuntu. Stáhnout jej můžete z této stránky.

Pokud máte nainstalován VirtualBox a stažen Linux Xubuntu, spusťte program VirtualBox a klikněte na tlačítko „Nový“ na horní liště.

xubuntu_virtualni_pocitac_01

Zadejte název operačního systému (může to být libovolný název). Pokud se vám další údaje nepředvyplní, tak za typ zadejte Linux a za verzi buď 32 bitovou nebo 64 bitovou, dle verze staženého Xubuntu.

xubuntu_virtualni_pocitac_02

Nastavte velikost operační paměti RAM pro virtuální počítač.

xubuntu_virtualni_pocitac_03

Zvolte, že chcete vytvořit nový virtuální hard disk.

xubuntu_virtualni_pocitac_04

Nastavte typ souboru pro nový virtuální hard disk.

xubuntu_virtualni_pocitac_05

Vyberte, zda má být prostor pro ukládání dat virtuálního počítače dynamicky alokovaný nebo má mít pevnou velikost.

xubuntu_virtualni_pocitac_06

Nastavte velikost hard disku pro virtuální počítač.

xubuntu_virtualni_pocitac_07

Tím skončilo nastavení virtuálního počítače a v programu VirtualBox by se vám měla v levém okně objevit ikona nového virtuálního počítače.

xubuntu_virtualni_pocitac_08

Označte ji a klikněte na tlačítko „Spustit“ na horní liště. V nově otevřeném okně vyberte umístění staženého instalačního souboru pro Xubuntu (vyberte umístění, kam jste soubor stáhli).

xubuntu_virtualni_pocitac_09

xubuntu_virtualni_pocitac_10

Klikněte na tlačítko „Spustit“. Tímto se spustí instalace Xubuntu do virtuálního počítače. Instalace probíhá zcela stejně jako klasická instalace na fyzický počítač. Podrobný popis instalace naleznete zde.