Terminál a virtuální terminál

Textové rozhraní (rozhraní příkazové řádky) je starší než to grafické. V dobách, kdy existovaly pouze sálové počítače, a kdy počítače vlastnily jen velké podniky a univerzity, se příkazy, pokud vynecháme děrné štítky, zadávaly pomocí klávesnice. K sálovému počítači se přistupovalo pomocí terminálů, což byl monitor a klávesnice s přístupem ke počítači. K sálovému počítači mohlo být připojeno více terminálů. Dnes na počítači, v případě že chceme používat příkazovou řádku, používáme virtuální terminál.

Z této doby se používá termín terminál, který zůstal až do dnes. Při práci v textovém rozhraní se setkáte s pojmy terminál, virtuální terminál, pseudo terminál, emulátor terminálu, konzole, virtuální konzole. Ač tyto výrazy mají rozdílný význam (někdy velmi nepatrný), v běžné komunikaci označují to samé a to okno nebo černou obrazovku ve které bliká kurzor a kde na vás čeká shell. K tomu, co je to shell se ještě dostaneme. Teď ještě chvíli zůstaneme u názvosloví. Terminál je (bylo) hardwarové zařízení, dnes používáme virtuální terminály.

Jak je to s názvoslovím vám ukážu na jednoduchém příkladu. Pokud máte nainstalován operační systém Linux Ubuntu, můžete si spustit program s názvem Terminal. Buď si jej najdete mezi programy, nebo zkusíte klávesovou zkratku Ctrl + Alt + T. Jak už jsem napsal, program se jmenuje Terminal. Pokud okno programu zvětšíte na celou obrazovku a v horní liště kliknete na Terminal -> About. Otevře se vám okno s informacemi o programu, kde se můžete dočíst, že se jedná o GNOME Terminal, a že je to emulátor terminálu. V Ubuntu pak ještě můžete najít další emulátory a to XTerm a UXTerm. Všechny tyto tři programy vám Ubuntu nabídne při vyhledávání výrazu Terminal. Jak je vidět, výrazy terminál a emulátor terminálu se vzájemně zaměňují. Terminál znamená monitor a klávesnici, pomocí které se dříve připojovalo k počítači. Dnes už nepotřebujete tento hardware a místo toho vám stačí program, který emuluje (tváří se jako) terminál.

Emulátor terminálu napodobuje terminál a běží (je spuštěn) v grafickém prostředí. Je to okno se spuštěným programem. Na druhou stranu virtuální terminál grafické prostředí nepotřebuje. Zkuste klávesovou zkratku Ctrl + Alt + F1 (až F6). Zobrazí se vám celoobrazovkový terminál, který čeká na vaše přihlášení a příkazy. Zpět do grafického prostředí se na Ubuntu dostanete pomocí Ctrl + Alt + F7.

Z pohledu uživatele a tohoto tutoriálu není rozdíl mezi terminálem, virtuálním terminálem a emulátorem terminálu.

Dále budu používat výraz terminál. Pokud máte nainstalován operační systém Linux Ubuntu, můžete si spustit program s názvem Terminal. Buď si jej najdete mezi programy, nebo zkusíte klávesovou zkratku Ctrl + Alt + T. Spustí se vám program GNOME Terminal (emulátor terminálu, V Ubuntu pak ještě můžete najít další emulátory a to XTerm a UXTerm.) K terminálu se dostanete i pomocí klávesovou zkratky Ctrl + Alt + F1 (až F6). Zobrazí se vám celoobrazovkový terminál, který čeká na vaše přihlášení a příkazy. Zpět do grafického prostředí se na Ubuntu dostanete pomocí Ctrl + Alt + F7. Pro začátek ale doporučuji Gnome Terminál.