Seznámení

V této části se seznámíme s pracovní plochou operačního systému Lubuntu. Ve spodní části obrazovky naleznete hlavní panel s různými ikonami.

lubuntu_pracovni_plocha_01

Tlačítko pro přístup k programům, tak jak jeho název napovídá, zpřístupňuje nainstalované programy. Programy jsou pro lepší orientaci seřazeny do kategorií.

lubuntu_pracovni_plocha_02

Správce souborů umožňuje procházet systémem a pracovat se soubory.

lubuntu_pracovni_plocha_03

Po kliknutí na ikonu internetového prohlížeče se otevře prohlížeč Mozilla Firefox. Není problém nainstalovat další prohlížeče.

lubuntu_pracovni_plocha_04

Lubuntu umožňuje mít více pracovních ploch. Výhodou více pracovních ploch je to, že na jedné ploše můžete mít rozdělánu práci na nějakém dokumentu a v druhé ploše mít otevřeny aplikace pracující s grafikou. Ve výchozím nastavení jsou v Lubuntu k dispozici dvě pracovní plochy, mezi kterými je možno přepínat jak kliknutím myši, tak klávesouvou zkratkou Ctrl+Alt+šipka.

Plocha jedna.

lubuntu_pracovni_plocha_05

Plocha dvě.

lubuntu_pracovni_plocha_06

Přepínač rozvržení klávesnice umožňuje jednoduše měnit rozvržení kláves. V nastavení (pravým tlačítkem na ikonu -> Nastavení „Přepínač rozvržení klávesnice“) je možno si zvolit typ a velikost ikony pro zobrazení v hlavním panelu.

lubuntu_pracovni_plocha_07

Ikona zcela v pravo zobrazí nabídku pro vypnutí, restartování, odhlášení, …. Přes tuto ikonu a volbu se vypíná počítač.

lubuntu_pracovni_plocha_08