Přizpůsobení

Lubuntu umožňuje rozsáhlé uživatelské nastavení pracovní plochy a přizpůsobení systému požadavkům uživatele. V této části se podíváme na některá nastavení pracovní plochy tak, aby používání systému bylo co nejpříjemnější. K většině nastavení se dostanete přes tlačítko pro přístup k programům -> Volby.

Nastavení velikosti hlavního panelu

Pravým na panel -> Nastavení panelu -> záložka Geometrie, sekce Velikost.

Šířka v výška nastavuje rozměry panelu a Velikost ikon nastavuje velikost ikon v panelu. Pokud změníte velikost ikon, změňte též velikost panelu (výšku) tak, aby v něm ikony byly dobře vidět.

Panel o šířce 36 pixelů umístěný dole.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_panelu

Panel o šířce 44 pixelů umístěný nahoře.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_panelu_02

Nastavení pracovní plochy

Ikony na ploše. Pravým na plochu -> Nastavení pracovní plochy -> záložka Ikony na ploše

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_01

Nastavení pozadí. Pravým na plochu -> Nastavení pracovní plochy -> záložka Vzhled, část Pozadí

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_02

K nastavení pracovní plochy se též můžete dostat kliknutím na tlačítko s nabídkou programů -> Volby -> Nastavení pracovní plochy

Vzhled oken

Za zobrazení oken je zodpovědný správce oken. V Lubuntu je výchozím správcem oken Openbox. Nastavením Openboxu ovlivňujete barvu, písmo, polohu, velikost, atd. Oken s programy. Tlačítko pro přístup k programům -> Volby -> Openbox Configuration Manager.

Motiv Artwiz-boxed.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_openbox

Motiv Clearlooks-3.4.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_openbox_02

Ve správci oken se také nastavuje počet pracovních ploch.

Vzhled a chování

Vzhled a chování systému se nejsnadněji nastaví v okně Upravit vzhled a chování. Tlačítko s nabídkou programů -> Volby -> Upravit vzhled a chování -> záložka Widget.

Ovládací prvek (anglicky widget nebo také anglicky control) je na počítači základní element pro interakci programu s uživatelem. Zdroj: cs.wikipedia.org

Zde je možné zvolit, jak ovládací prvky budou vypadat a zároveň je zde možné nastavit velikost a typ písma, jakou mají ovládací prvky používat. Stačí kliknout na volbu Výchozí písmo a vybrat si. Aby se změny projevily, je třeba ještě kliknout na tlačítko Použít.

Nastavení písma.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_widgetu

Styl HighContrast.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_widgetu_02

Styl Crux.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_widgetu_03

Výchozí styl Lubuntu-default.

lubuntu_pracovni_plocha_nastaveni_widgetu_04

Další nastavení

V okně Upravit vzhled a chování lze upravit vzhled mnoha věcí. Může změnit motiv ikon, kurzor myši, okraje oken i to, jak se má vykreslovat text. Zkuste si s nastavením pohrát a nebojte se experimentovat.