Lubuntu

Lubuntu je uživatelsky přívětivá linuxová distribuce nenáročná na hardware počítače.

Linuxová distribuce je v informatice označení pro snadno použitelný Linuxový systém, přičemž název je odvozen od jádra Linuxu, které je základní součástí každé distribuce. Distribuce jsou vytvářeny proto, aby uživatel nemusel jádro a doplňující software sám náročným způsobem skládat do funkčního celku. Obsažený software je volně dostupný na Internetu (typicky open source software). Pro odlišení jsou distribuce pojmenovány (např. Ubuntu, Fedora), přičemž každá je jinak zaměřena (pro nezkušeného uživatele, pro vývojáře, výuku atp.). Zdroj: cs.wikipedia.org

Lubuntu umožňuje bezproblémovou práci na starších 32 bitových počítačích s 512 MB operační paměti. Zároveň je ale možné Lubuntu provozovat na moderních 64 bitových počítačích.

Jak už jsem uvedl, je Lubuntu uživatelsky velmi přivětivé a je vhodné jak pro úplné začátečníky tak i pro pokročilé uživatele. Po instalaci operačního systému Lubuntu je k dispozici řada předinstalovaných programů, takže uživatel může počítač začít rovnou používat. Podrobnější informace o Lubuntu můžete získat na lubuntu.cz/o_lubuntu.

Lubuntu je ideální distribuce v následujících případech:

  • chcete se naučit pracovat s počítačem
  • chcete si vyzkoušet Linux a máte doma starší počítač
  • máte počítač bez operačního systému a nechce se vám kupovat operační systém Windows

799px-Lubuntu_logo.svg